Działka pod dom w Warszawie – ile kosztuje?
Działka pod dom w Warszawie na pewno nie będzie tania. Wyjaśniamy, ile obecnie może kosztować taka nieruchomość gruntowa.
Niedobór gruntów nadal stanowi narastający problem dla osób oraz firm realizujących inwestycje mieszkaniowe w dużych miastach. Warszawa może być najlepszym przykładem metropolii, w której niedostatek podaży działek jest coraz bardziej widoczny. Mimo tego, na terenie stołecznego miasta powstają nie tylko bloki z ciasno upakowanymi i raczej niewielkimi nowymi mieszkaniami. Dane GUS wskazują, że w 2021 r. na terenie stołecznego miasta prywatni inwestorzy rozpoczęli budowę aż 926 domów. W tym samym okresie zostały ukończone 642 prywatne warszawskie domy. Ze względu na wciąż widoczne zainteresowanie tym tematem wyjaśniamy, ile może kosztować działka pod dom w Warszawie. W odpowiedzi na takie pytanie pomagają dane z aktów notarialnych.
Najtaniej jest między innymi na Wawrze oraz Białołęce …
Jeżeli chodzi o informacje na temat średnich cen gruntów, to wszyscy uczestnicy rynku działek zmagają się z tymi samymi problemami. Potrzebne statystyki są bowiem dość trudno dostępne. Co więcej, publikowane informacje o cenach zwykle bazują na ogłoszeniach z popularnych portali, gdzie jak wiadomo często zdarzają się oferty nieaktualizowane od dłuższego czasu lub duplikaty (ogłoszenia dotyczące tej samej nieruchomości i wystawiane przez kilku różnych pośredników). Wynika to z faktu, że agent pracujący na wyłączność wciąż nie jest rynkowym standardem.
W związku z tym co napisaliśmy, szczególnie ciekawe wydają się opublikowane przez stołeczny ratusz informacje cenowe. Mówią one, ile kosztuje działka pod dom w Warszawie. Na „mapowym” serwisie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy znajdziemy mapę pokazującą średnie transakcyjne ceny za 1 mkw. gruntów niezabudowanych z 2020 r. Jak nietrudno zauważyć, ciekawe dane widoczne poniżej na mapie nie pokrywają całego obszaru stołecznego miasta. Jeżeli jakaś część Warszawy nie została „pokolorowana” na mapie, to można przypuszczać, że dane spływające od notariuszy nie wykazały tam obrotu niezabudowanymi gruntami w całym 2020 r.
Analizowane informacje potwierdzają, że w 2020 r. działka pod dom w Warszawie mogła kosztować jeszcze 200 zł/mkw. – 500 zł/mkw. Warunkiem była transakcja na terenie południowej części Wawra lub północno-wschodniej Białołęki. Są to również tereny, gdzie znajdziemy najtańsze nowe „M” z oferty deweloperów. W przypadku bardziej atrakcyjnych lokalizacji takich jak np. Wilanów czy też Targówek, stawki za 1 mkw. niezabudowanego gruntu na poziomie 500 zł – 2000 zł nie stanowiły rzadkości.
Deweloperzy nadal konkurują z inwestorami prywatnymi
Zbieżność między cenami gruntów pod zabudowę i stawkami za 1 mkw. stołecznego lokalu od dewelopera oczywiście nie jest przypadkowa. Cena działki pozostaje bowiem bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ofertę deweloperów. Trudno ukryć, że w Warszawie oraz innych dużych miastach deweloperzy konkurują z prywatnymi inwestorami o grunty. Taka konkurencja jest korzystna dla właścicieli działek na sprzedaż. Mogą oni bowiem sprzedać deweloperowi większy kawałek na przykład pod blok lub osiedle szeregówek i uniknąć dzielenia gruntu na mniejsze parcele, które interesują osoby budujące dom w Warszawie.
Oferta deweloperów jest oczywiście pewną alternatywą dla osób, które ostatecznie uznały, że działka pod dom w Warszawie jest zbyt droga. Trzeba jednak pamiętać, że większość nowych domów na sprzedaż dostępnych w stolicy i jej najbliższych okolicach to niewielkie szeregówki. Podobna sytuacja dotyczy chociażby Krakowa, Wrocławia, Gdańska lub Poznania.
Grunt rolny w granicach miasta łatwiej można wykorzystać
Poniższa mapa potwierdza, że działka pod dom w Warszawie nie będzie należała do tanich. Zwłaszcza jeśli jej nabywca chce unikać terenów z dość słabo rozwiniętą infrastrukturą – takich jak chociażby północno-wschodnia Białołęka. Za zakupem działki w granicach Warszawy przemawia jednak istotny argument. Mowa o przepisach ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78). Ten akt prawny wskazuje, że w przypadku działek rolnych położonych na terenie miast nie obowiązują wymogi związane m.in. z koniecznością uzyskiwania zgody ministra na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych będących użytkami klas I – III.
Ewentualne koszty związane z odrolnieniem oraz uzbrojeniem działki położonej dalej od stolicy oczywiście trzeba wziąć pod uwagę podczas porównywania ofert. Jeżeli działka pod dom w Warszawie rzeczywiście wydaje się zbyt droga, to warto wziąć pod uwagę grunty położone blisko jednego z mniejszych miast aglomeracji warszawskiej – na przykład Piaseczna, Pruszkowa, Legionowa, Wołomina lub Otwocka. Zapraszamy do sprawdzenia oferty działek sprzedawanych z pomocą NieruchomosciSzybko.pl, czyli najlepiej ocenianej w Warszawie agencji nieruchomości.
